ශ්‍රී ලංකාවේ මුදල් ඉතිහාසය 1 – ටොලමිගේ ලෝක සිතියමේ ලංකාව ලොකු ඇයි?

ශ්‍රී ලංකාව යනු දීර්ඝ හා ස්වයංපෝෂිත ආර්ථික ඉතිහාසයක් සතු රටකි. එය පිළිබඳව අධ්‍යනය කිරීම අර්ථශාස්ත්‍රඥයින්ට පමණක් නොව සමාජයේ ඕනෑම කෙනෙකුට නිසැකවම වැදගත් වනු ඇත. රටක ඉතිහාසය අධ්‍යනය කිරීමේදී එම රටෙහි විවිධ කාල වකවානු තුළ භාවිතා කරන ලද කාසි ප්‍රධාන අංගයකි. ප්‍රමාණයෙන් කුඩා වුවත් කාසි මත ඇති සළකුණු හා ඒවා හමුවන ස්ථාන අනුව රටක ආර්ථික හා සංස්කෘතික ඉතිහාසය පිළිබඳව වටිනා තොරතුරු ලබා දීමේ හැකියාවක් කාසි වලට ඇත.

ටොලමිගේ ලෝක සිතියමේ ලංකාව ලොකු ඇයි?

ටොලමිගේ ලෝක සිතියමෙන් උපුටා ගැනීමක්
මේ රූපයේ දැක්වෙන්නේ ක්‍රිස්තු වර්ෂ 150 දී පමණ රෝමයේ ජීවත් වූ ටොලමි විසින් අඳින ලද ලෝක සිතියම. ඔහු එය ඇඳ ඇත්තේ ඉතාමත් ම නිවැරදි මාන සහ දිශානතීන්ගෙන් යුක්තව යි. ඒත් මධ්‍යධරණී ප්‍රදේශයත්, යුරෝපය සහ මැද පෙරදිගත් ඉතා ප්‍රශස්ත අයුරින් නිරූපණය කළ ටොලමි සිතියම තුළ ලංකාව දක්වා ඇත්තේ ඉතා විශාල ලෙස. ඒත්  එය අහම්බයක් නොවේ. ඉන් නිරූපණය වෙන්නේ ඔහු ජීවත්වූ කාලයටත් පෙර සිට ම  ලෝකවාසීන් තුළ ලක්දිව කෙරෙහි පැවති පිළිගැනීම යි. භුමිය අයමින් සහ විතරින් කුඩා වුවත් සමස්ත ලෝකය තුළ එයට තිබුණේ ඉහළ වටිනාකමක්. පිළිගැනීමක්.

අතීතයේ අපේ රට ලෝවැසියන්ගේ අවධානය දිනා ගැනීමට එක් හේතුවක් වුණේ එය ඈත පෙරදිග සිට බටහිරට විහිදුනු මුහුදු සේද මාර්ගයේ හරි මැද පිහිටීම යි. එ මෙන් ම එය ගොඩබිම් සේද මාර්ගයට පිවිසීමේ කවුළුවක් ද වුණා. බටහිරින් ද නැගෙනහිරින්ද පැමිණි වෙළෙන්දෝ, දේශ ගවේෂකයෝ හමුවුණේ මේ බිමේ දී. මේ බිම ඔවුනට වෙළෙඳ මධ්‍යස්ථානයක් වුණා. ඒ පිළිබඳව බොහෝ තොරතුරු ග්‍රීක, රෝම  සහ චීන ලේඛකයන් රැසක් විසින් දක්වා තිබෙනවා.

ඒ කරුණුවලින් හෙළිදරව් වෙන්නේ ලක්බිමෙහි ආර්ථික ඉතිහාසය යි. එකල ලංකාවේ ඉංජිනේරු ශිල්පය සහ කෘෂිකර්මාන්තය ඉතාමත් ම දියුණු මට්ටමක පැවති බව දැවැන්ත වාපි කර්මාන්ත පිළිබඳ ව අවධානය යොමුකරන විට පැහැදිලි වෙනවා. එපමණක් නොවෙයි; එයට සමගාමී ව ලක්දිව දියුණු වෙළෙඳාම් රටාවක් ද ක්‍රියාත්මක ව තිබුණා.

 

ඒ පිළිබඳ ව තොරතුරු සෙල් ලිපි, වංශ කතා, පැරණි ලිපි ලේඛන හා වෙනත් පුරා විද්‍යාත්මක සාක්ෂි ඔස්සේ ලබාගත හැකි යි. මේ සාක්ෂි අතර කාසි සහ සෙල් ලිපිවලට හිමිවන්නේ විශේෂ ස්ථානයක්. අතීත ශ්‍රී ලංකාවේ වෙළෙඳ ආර්ථිකය පිළිබඳ හඳුනාගත හැකි දේශීය මූලාශ්‍ර වන කාසි සහ සෙල් ලිපි විශාල ප්‍රමාණයක් දිවයිනෙහි නොයෙකුත් ප්‍රදේශවල විසිරී පවතිනවා. දේශීය මූලාශ්‍රවලට අමතර ව ඉහතින් ද සඳහන් කරන ලද පරිදි දේශාටකයින්ගේ හා වෙළෙන්දන්ගේ වාර්තාවලින් ද අතීත ලංකාවේ වෙළෙඳ ආර්ථිකය පිළිබඳ කරුණු රැසක් හෙළිදරව් වෙනවා. ශ්‍රී ලංකාවේ ආර්ථික ඉතිහාසය පිළිබඳ කතා පුවත ගොඩ නැංවීමට මේවායින් ලැබෙන්නේ ඉමහත්  පිටිවහලක්.

ශ්‍රී ලංකාවේ මුදල් භාවිතය පහත සඳහන් කාල සීමාවන් වලට බෙදා වෙන් කළ හැක.

  1. අනුරාධපුර යුගය
  2. පොළොන්නරු රාජධානි සමයේ සිට කෝට්ටේ රාජධානිය දක්වා
  3. මහනුවර යුගය
  4. යටත් විජිත යුගය
  5. පශ්චාත්-නිදහස් අවධිය, ශ්‍රී ලංකා මහ බැංකුව පිහිටවූ දා සිට

උපුටාගැනීම – https://www.cbsl.gov.lk

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *